Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Cosmote Sport 1) ο αγώνας ρεβάνς ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Παρί Σεν Ζερμέν, για την ημιτελική φάση του Champions League.

Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες στο «Etihad», με τους «πολίτες» να έχουν το πάνω χέρι, όσον αφορά στην κατάκτηση του εισιτηρίου, μετά τη νίκη τους με 2-1 σκορ στο Παρίσι, η οποία μάλιστα σημειώθηκε με ανατροπή!

Στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων ο Μαρκίνιος σκόραρε στο πρώτο μέρος, κάνοντας το 1-0 για τους Παριζιάνους, ωστόσο η Σίτι επέστρεψε εντυπωσιακά στην επανάληψη και με γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ έφερε… τούμπα το ματς, αποκτώντας προβάδισμα για να βρεθεί στις 29 Μαΐου στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Οι Γάλλοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπαπέ στην ενδεκάδα (έμεινε στον πάγκο λόγω του τραυματισμού που τον ταλαπωρεί) προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ.

Στο 7ο λεπτό μετά από σέντρα του Bεράτι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ζιτσένκο και ο Κάιπερς έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Εντούτοις η φάση εξετάστηκε στο VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι η μπάλα βρήκε στον ωμό του παίκτη των «πολιτών» κι έτσι ο ρέφερι άλλαξε την αρχική του απόφαση.

Και σαν να μην έφτανε στην Παρί το γεγονός ότι δεν της δόθηκε η ευκαιρία να κάνει το 0-1 από την άσπρη βούλα τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε και πίσω στο σκορ, με τον Μαχρέζ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο Παρίσι, να σκοράρει και πάλι για το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα.

Στο 16ο λεπτό η ομάδα του Ποτσετίνο άγγιξε το 1-1, όταν ο Μαρκίνιος έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον.

Mάντσεστερ Σίτι-Παρί Σεν Ζερμέν 1-0

Γκολ: 11′ Μαχρέζ (Σίτι)